Marmara Paslanmaz çelik boru, çubuk ve profil
+90 212 679 80 70 (pbx)

PASLANMAZ ÇELİK NASIL ÜRETİLİR ?

2018-07-10 02:30:28

Dünyada paslanmaz çelik; entegre demir çelik tesislerinde ya da yarı entegre demir çelik tesislerinde ( ark ocaklarında ) yapılabilmektedir.

Paslanmaz çelik genelde paslanmaz çelik hurdası, krom, nikel, molibden gibi çeliğin tipine göre katılan alaşım elementleriyle karbon elektrotlu ark ocaklarında üretilmektedir.

Ark ocağının karbon elektrodundan elektrik akımı geçtiğinde, sıcaklık yavaş yavaş yükselir. Hurda ve alaşım elementleri ergimeye başlar. Ergime tamamlandığında sıvı metal, ark ocağından Argon-Oksijen Karbon Düşürme kabına alınır. Karbon miktarı düşürülür. ( Bilindiği gibi; paslanmaz çelik, yumuşak çeliğe göre çok daha az karbon içerir ) Bundan sonra, elde edilen sıvı metal alaşımlandırılarak hedeflenen paslanmaz çeliğin analizine ulaşılır.

Daha sonra malzeme tavlanır ve sıcak olarak haddelenir ya da son şeklini alması için dövülür. Sacların kalınlığı, çubuk ve tellerin çapı soğuk haddelemeyle düşürülür. Çoğu paslanmaz çelik yapının yumuşaması için tavlanır. Sonra oksitlerin giderilmesi için asitle yıkanır. Böylece, koruyucu pasif filmin doğal bir biçimde oluşması sağlanmış olur.

Diğer Yazılar

paslanmaz boru
PASLANMAZ ÇELİK NEDİR?

Paslanmaz çelik, esas olarak paslanmayan çeliklerin genel adıdır. Özellikle nikel ve molibde...

paslanmaz boru
PASLANMAZ ÇELİK NASIL ÜRETİLİR ?

Dünyada paslanmaz çelik; entegre demir çe...

paslanmaz boru
DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE KROM ÜRETİMİ

Halihazırda Dünya ferrokrom üretimi 4.4 milyon ton/yıl civarındadır ve üretilen ferrokro...